TMGDK ( TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI KURULUŞU ) NEDİR?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kuruluşu (TMGDK): Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı hizmeti vermek üzere Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşu ifade eder.


TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI FİRMASININ SAHİP OLMASI GEREKEN YETKİ BELGELERİ NELERDİR?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hizmeti Veren Firmaların Sahip Olması Gereken Belge: TMGDK Yetki Belgesi

UBAK-Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının Yetkilendirilmesi Hakkında Yönerge” kapsamında;
*Tehlikeli madde ile iştigal eden firmaların, TMGD Hizmeti alımında, görüştükleri kurumların TMGDK Yetki Belgelerini mutlaka sorgulamaları gerekmektedir.


TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI (TMGD) ŞİRKETİNİN TMGDK YETKİ BELGESİ OLUP OLMADIĞI NASIL SORGULATILACAK?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kuruluşu (TMGDK) www.türkiye.gov.tr adresi üzerinden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı başlığı altından;

Firma İşlemleri-Firma Sorgulama sekmesine gelinerek belge türünden TMGDK seçilerek sorgulatılabilir.

İşletme TMGDK Yetkisi Olmayan Bir Danışmanlık Şirketi ile Anlaşırsa; 01.01.2018 itibariyle TMGDK Yetkisi olmayan Danışmanlık Şirketlerinden alınan TMGD Hizmeti geçersiz sayılacaktır ve cezai duruma düşmemek için bir TMGDK ile anlaşılarak TMGD Hizmeti alınması gerekecektir. Sistem üzerinden TMGD Hizmeti almayan firmalara verilecek cezalar 2018 yılında yeniden değerleme oranında artacaktır.


TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI (TMGD) HİZMETİNİ KİMLER VEREBİLİR?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hizmetini (TMGD Hizmeti) TMGD - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olma yetkisini kazanan kişiler verebilir. TMGD Hizmeti T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen sınavları kazanarak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olan kişilerce ADR Mevzuatına uygun olarak verilir.


TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI (TMGD) OLUNDUĞUNDA HİZMET VERME ŞARTLARI NELERDİR?

TMGDK bünyesindeki Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları için maksimum 8 firmaya hizmet verme sınırı vardır. TMGD Yetkisini alan kişi bu yetkisi ile en fazla 8 Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almış firmaya hizmet verebilir.


TEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ (TMFB) NEDİR?

TMFB - Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi tehlikeli maddeler ile ilgili olarak ADR Mevzuatında belirtilen faaliyetleri yürüten firmaların alması gereken belgedir.


NEDEN TEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ VE TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI KURULUŞUNA İHTİYAÇ DUYULUR?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Tebliği ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşları’nın Yetkilendirilmesi Hakkında Yönerge uyarınca bir takvim yılı içerisinde net 50 (elli) ton ve üzeri miktarda tehlikeli maddeyi alan, boşaltan, yükleyen, gönderen, dolduran, taşıyan, tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecisi faaliyeti gösteren tüm firmalar, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşlarından hizmet almak ya da “TMGD” SGK Kodu ile tam zamanlı olarak bünyesinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdam etmek zorunludur.

Sınıf 1, Sınıf 6.2 ve Sınıf 7 tehlikeli madde ile iştigal eden firmalarda ise madde miktarı sorgulanmaksızın Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak zorunludur.

50 ton miktar sınırını aşmadıkları durumda gönderimi yapılan Atık ya da Tehlikeli Maddelerden Taşıma Kategorisi sıfır (0) olan maddeler var ise yine miktar sorgulanmaksızın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kurumundan hizmet almak zorundadır.

Sınıf 1, Sınıf 6.2 ve Sınıf 7 ile iştigal eden firmalar dışında 50 (elli) ton sınırını aşmayan firmalar ise yine T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşları tarafından denetlenerek her yılın ilk 2 ayı içerisinde “MUAF” belgesi almak zorundadır. Firmamız bu zorunluluk kapsamında T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkili kuruluşu olarak sizlere bu hizmeti sunmaktadır.

Tehlikeli Madde faaliyet alanlarınız, sorumluluklarınızın karşılığını oluşturmaktadır. Bu bağlamda;

Tehlikeli Maddeyi, teslim alacak kişiyi belirliyor ve tehlikeli maddeleri taşımacıya teslim ediyorsanız; GÖNDEREN

Gönderen olarak teslim ettiğiniz tehlikeli maddeler ambalajlı, konteyner ya da portatif tank ise; YÜKLEYEN

Tehlikeli Maddeyi, kendi kullanımınız ya da satışını yapmak amacıyla teslim alıyorsanız; ALICI ve BOŞALTAN

Tehlikeli Maddeyi, her çeşit tanka ya da dökme olarak araç haznesine doldurup gönderim yapıyorsanız; DOLDURAN

Kendinize ait ya da sözleşme çerçevesinde taşınabilir tank ya da tankerler ile tehlikeli madde taşımacılığı yaptırıyorsanız; TANK-KONTEYNER/TAŞINABİLİR TANK İŞLETMECİSİ

Tehlikeli Maddelerin, Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nden alınmış yetki belgesi kapsamında taşımacılığını yapıyorsanız; TAŞIYAN olarak tanımlanır

Bu faaliyetlerden bir veya birden fazlasına tarafsanız önemli sorumluluklar ile karşı karşıyasınız demektir.

Yapmanız gereken T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir TMGDK (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu)’dan destek alarak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı işlemlerinizin ADR Mevzuatları’na uygun şekilde işlenmesini sağlamaktır.