KİMLER TMGD HİZMETİ ALMALIDIR?

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında tehlikeli maddelerin taşınması ile ilgili gönderen, alıcı, boşaltan, dolduran, paketleyen, yükleyen vb. faaliyetleri gerçekleştiren işletmeler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşundan hizmet almakla yükümlüdür.

ADR SÖZLEŞMESİ'NİN GETİRDİĞİ YÜKÜMLÜLÜKLER NELERDİR?

Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR), 01.01.2014 tarihinde uygulamaya girdi. Kanuni düzenlemeler sadece tehlikeli maddeleri taşıyanları değil aynı zamanda tehlikeli madde üreten, depolayan ve ambalajlayanları da yakından ilgilendiriyor.

ADR Sözleşmesi ve Yönetmelik ile yapılan düzenlemeler ile ilgili yükümlü taraflar:

  ● Gönderen

  ● Paketleyen

  ● Yükleyen

  ● Dolduran

  ● Taşımacı

  ● Sürücü ve Araçta Bulunan Diğer Görevliler

  ● Alıcı

  ● Boşaltan

  ● Tank-Konteyner/Taşınabilir Tank İşletmecisi

GENEL OLARAK TMGD ÇALIŞTIRMASI GEREKEN FİRMALAR

Boya Fabrikaları, Asit Fabrikaları, Demir-Çelik, Plastik, Metal, İlaç, Kimyevi Madde,Havai Fişek, Parfüm, Kolonya, Kauçuk, Cıva, Silikon, Yapı Kimyasal Malzemeleri
Ve daha birçok üretim, taşıma ya da depolama işlemi yapan firmalar…

TMGD BULUNDURMASI GEREKEN FAKAT PEK BİLİNMEYEN FİRMALAR

Hastanelerin birçok bölümünde; İlaçlar, Röntgen, Emar, Radyoloji, Tıbbi Atık, Laboratuvar…

Oteller; Atıklar, Tüpler, Av Bayileri, Kot (Blue Jean) Taşlama, Matbaalar, Yemek Yağı Üretim, Gübre; Tarım Gübreleri, Atık Tesis İşleten Her Yer, Arıtma Tesisi İşleten Her Yer, Floresan Ampül, Belediyeler; Asfalt, Hava Yastıkları, Yem, Buz, Pamuk, Çimento, Kâğıt

Ve daha birçok üretim, taşıma ya da depolama işlemi yapan firmalar pek bilinmemesine rağmen TMGD bulundurma zorunlulukları vardır.